“En lågmilad Renault Master Pickup med stark dieselmotor på 170hk. Utrustad med bland annat parkeringsvärmare och dragkrok. Nybesiktigad och behöver inte besiktigas förrän februari 2027.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Renault Master har följande förutsättningar:
2017
Modellår
7 617 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Adblue lampan lyser trots att vi fyllt på
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Bromsbelägg fram behöver bytas
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Alkolås, servicedatum passerat, indikerar för service. Spricka vindruta i synfält. Ok knapp på alkolås fungerar inte. Backkamera ur funktion. Resultatet på besiktningen: 2X godkänd 2025-12-17 - med anmärkning Brister: 2X SÄKERHETSSPÄRR FRÄMRE HUV (6.2.9) KÄRV (ÅTERGÅNG OSÄKER
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Vindruta sliten med stenskott. Små sprickor i blinkersglas på vänster sida, Fåtal lackskador och bucklor, Flertal stenskott och repor, Spår efter tidigare dekor, Positionsljus tak vänster sida bristfällig fastsättning. Flakläm bak saknas
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Kablage hänger löst på passagerarsida
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
8 mm
6 mm
8 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
6 mm
4 mm
6 mm
16" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Lågmilad Kranbil
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Radio
Regnsensor
Alkolås
Antisladdsystem
AUX-ingång
Elhiss fram
Fastmonterad dragkrok
Motorvärmare
Parkeringsvärmare med tidur
Påbyggnadsutrustning
Start/Stopp-funktion
USB-ingång
Fassi-kran
AC
Dela
7265393
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.