“En Renault Kangoo transportbil från 2017 med dieselmotor. En smidig skåpbil.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Renault Kangoo har följande förutsättningar:
2017
Modellår
11 468 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Isoleringsmatta på torpedvägg fastsättning lös. Isoleringsmatta under huv skadad
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Rost på bromsskivor fram som inte påverkar bromsverkan
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Reglage till elspeglar är skadat
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Fåtal lackskador, Spår efter tidigare dekor, Bilen är matt i lacken, Fåtal rostangrepp, Flertal stenskott, dörruppslag, bucklor och repor. Dålig linje anpassning höger skjutdörr
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Lastutrymme, flertal skav, fläckar och bucklor. Invändigt några repor, fläckar och märken. Ratten är sliten. Klädsel smutsig fram. Klädsel ytligt slitage fram vänster. Klädsel smutsig fram. Trasiga inredningsdetaljer
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
5 mm
6 mm
5 mm
6 mm
15" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
15" Utan fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
Bluetooth
Elhiss fram
Elspeglar
Fjärrlås
Radio
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
USB-ingång
AC
Dela
7266208
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.