“En Renault Kadjar SUV från 2017 med bensinmotor. Utrustad med bl.a. nyckellöst startsystem och dragkrok.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Renault Kadjar har följande förutsättningar:
2017
Modellår
11 706 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Isoleringsmatta på torpedvägg skadad
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Upprullningsdon förarplats, funktion felaktig. Elinfällbara speglar, ur funktion. Radio, ur funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Plastkåpa under bil skadad. Flertal repor och lackskador. Dekorlist vänster bakdörr skadad
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Eftermonterad multimediaenhet
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Centrumkåpa saknas. Skrapade fälgar till extradäck, Däckpar extradäck, snedslitna
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
7 mm
7 mm
6 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
2 mm
3 mm
2 mm
3 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Zen
Antispinn
Bluetooth
Elhiss bak
Elinfällbara backspeglar
Farthållare
Filbytesvarnare
Isofix bak
Motorvärmare
Parkeringssensorer bak
Radio
Start/Stopp-funktion
USB-ingång
Antisladdsystem
AUX-ingång
Elhiss fram
Elspeglar
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Klimatanläggning
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer fram
Regnsensor
Stolsvärme fram
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267396
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.