“Renault Alaskan Pickup med stark dieselmotor på 190hk. Rikligt utrustad med bland annat GPS, backkamera, nyckellöst startsystem, dragkrok och fyrhjulsdrift. OBS! På grund av bilens brister har all teknik och utrustning inte kunnat funktionstestas fullständigt och kan ej heller förväntas fungera. Bilen säljes som ett reparationsobjekt och måste hämtas med transport. Bilen går ej att köra, behöver vinschas och/eller bärgas från platsen på köparens bekostnad.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Renault Alaskan har följande förutsättningar:
2018
Modellår
24 761 mil
Miltal
Drivlina
Reparationsobjekt
Kommentar
Oljeläckage. Uppdragsgivare uppger att enl verkstad är det något fel med topplock och motorbyte krävs. Körförbud pga föreläggande om besiktning, pga detta kan fordonet inte tas i trafik innan godkänd besiktning: 2 FELINDIKATOR MOTORELEKTRONIK (8.2.1.1) * VARNAR FÖR FEL I SYSTEMET 2 SPINDELLED (5.3.4) FRAM HÖGER UNDRE GLAPP 2 FJÄDER (5.3.1) FRAM, BÅDA SIDOR BRUSTEN
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
ej testad
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Reparationsobjekt
Kommentar
Nyckel/ar. skadad. GPS media saknas. Plastkåpa över motor skadad. Parkeringsvärmare med tidur, ur funktion. Elhiss vänster/höger fram, kärvar. Kupéfläkt ger ingen värme i bil. Varnar sporadiskt för att vänster och höger framdörr är öppen. Manuellt lås ur funktion bakläm
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Ytrost motorhuv. Stenskott vindruta i synfält. Vindruta sliten. Ytrost tak, Lackskada på stötfångare fram. Lock strålkastarspolning skadad vänster fram. Flertal lackskador, Fåtal bucklor/dörruppslag, Flertal stenskott och repor, Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Bilen är matt i lacken, Flertal rostangrepp. Handtag till baklämm kärvar vid öppning och stängning Bakrutor på flakkåpa går inte att låsa Finns inte nyckel till bakrutor på flak kåpa Tanklock höger och vänster sida dålig linjepassning går inte att stänga. Färgstänk på kaross. Bakskärmar omlackerade dåligt
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Klädsel smutsig bak. Sliten inredning. Ratten är sliten. Klädsel smutsig fram. Klädsel skadad fram vänster. Färgstänk på säten
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Lackskada på fälg till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Reparationsobjekt
4WD
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Elstol förarplats
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
360 kamera
Dela
7263962
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.