Renault Alaskan

2.3 dCi 4WD, Reparationsobjekt
2018/24 761 mil/Diesel/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
50 500 kr
Med billån från430 kr / mån
Pris i bilhandeln200 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

13 jan, 10:05

Höjdpunkter

Renault Alaskan Pickup med stark dieselmotor på 190hk. Rikligt utrustad med bland annat GPS, backkamera, nyckellöst startsystem, dragkrok och fyrhjulsdrift. OBS! På grund av bilens brister har all teknik och utrustning inte kunnat funktionstestas fullständigt och kan ej heller förväntas fungera. Bilen säljes som ett reparationsobjekt och måste hämtas med transport. Bilen går ej att köra, behöver vinschas och/eller bärgas från platsen på köparens bekostnad.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Renault Alaskan har följande förutsättningar:

2018

Modellår

24 761 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Oljeläckage. Uppdragsgivare uppger att enl verkstad är det något fel med topplock och motorbyte krävs. Körförbud pga föreläggande om besiktning, pga detta kan fordonet inte tas i trafik innan godkänd besiktning: 2 FELINDIKATOR MOTORELEKTRONIK (8.2.1.1) * VARNAR FÖR FEL I SYSTEMET 2 SPINDELLED (5.3.4) FRAM HÖGER UNDRE GLAPP 2 FJÄDER (5.3.1) FRAM, BÅDA SIDOR BRUSTEN

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

AlertIcon

Åtgärd krävs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

ej testad

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Nyckel/ar. skadad. GPS media saknas. Plastkåpa över motor skadad. Parkeringsvärmare med tidur, ur funktion. Elhiss vänster/höger fram, kärvar. Kupéfläkt ger ingen värme i bil. Varnar sporadiskt för att vänster och höger framdörr är öppen. Manuellt lås ur funktion bakläm

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Ytrost motorhuv. Stenskott vindruta i synfält. Vindruta sliten. Ytrost tak, Lackskada på stötfångare fram. Lock strålkastarspolning skadad vänster fram. Flertal lackskador, Fåtal bucklor/dörruppslag, Flertal stenskott och repor, Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Bilen är matt i lacken, Flertal rostangrepp. Handtag till baklämm kärvar vid öppning och stängning Bakrutor på flakkåpa går inte att låsa Finns inte nyckel till bakrutor på flak kåpa Tanklock höger och vänster sida dålig linjepassning går inte att stänga. Färgstänk på kaross. Bakskärmar omlackerade dåligt

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Klädsel smutsig bak. Sliten inredning. Ratten är sliten. Klädsel smutsig fram. Klädsel skadad fram vänster. Färgstänk på säten

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Lackskada på fälg till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    18" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Reparationsobjekt

  • Parkeringsvärmare med tidur

  • 360 kamera

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare9
  • RegistreringsnummerYZP333
  • KörförbudJa
  • Modellår2018
  • Tillverkningsmånadjuli 2017

Teknisk data

  • ChassinummerVF1CTND23UY000676
  • Motoreffekt (diesel)190 hk (140 kW)
  • Maxlastvikt869 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (diesel)6,9 l/100 km
  • CO2-utsläpp (diesel)183 g/km

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt