Testad
“Här presenterar vi en Nissan LEAF med modern eldrift och en trevlig utrustningsnivå som gör vardagen enkel och bekväm. Den är utrustad med bland annat adaptiv farthållare, backkamera, Bluetooth och rattvärme, vilket bidrar till en smidig körupplevelse. Besiktigad till juli 2026.”
Testad-sortimentet är ett brett utbud av begagnade bilar som beroende på sin ålder och miltal kan kräva både visst underhåll och service samt eventuella reparationer. Alla fordon är dock unika med just sin historik så det är viktigt att läsa beskrivning och eventuella kommentarer i vårat test för att förstå skicket.
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Nissan LEAF har följande förutsättningar:
2021
Modellår
8 135 mil
Miltal
Kommentar
Batteriet har god kvarvarande kapacitet. Bra räckvidd och förhållandevis snabb laddning, men något känsligare för kyla. Flera års användning kvar.
Certifikat
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut
Kommentar
P broms kort reserv
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicebok finns men är tom, Backkamera visar dålig bild
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Skada på stötfångaren bak. skada höger bakskärm, skada höger bakdörr, skada höger tröskel, Flertal stenskott, dörruppslag och repor
Stenskott i front och sliten vindruta är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken. Förarstol skadad
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Sommardäck
(Monterade)
4 mm
4 mm
4 mm
4 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Dubbade vinterdäck
7 mm
8 mm
7 mm
8 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
Autobroms
Bluetooth
Elhiss bak
Elspeglar
Färddator
Klimatanläggning
Radio
Regnsensor
Urkopplingsbar passagerarairbag
Adaptiv farthållare
AUX-ingång
Backkamera
Dödavinkelvarnare
Elhiss fram
Fjärrlås
Isofix bak
Nyckellöst startsystem
Rattvärme
USB-ingång
Om bilen har funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan de sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna. *WLTP-räckvidden är ett teoretiskt nybilsvärde – verklig räckvidd är alltid lägre.
Dela
7273510
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.