Såld

Honda Jazz

1.3 102hk, Ny serv, SoV-hjul Bluetooth
2018/10 408 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Avslutande bud inkl. moms
72 500 kr
Med billån från617 kr / mån
Pris i bilhandeln119 000 kr

Budgivning avslutad

Reservationspris uppnått

Auktionen avslutades:

27 jan, 09:38

Fast pris
Fast pris inkl. moms
84 800 kr
Med billån från722 kr / mån
Pris i bilhandeln119 000 kr

Budgivning avslutad

Fast pris stängdes:

25 jan, 09:23

Hitta en liknande

Vi kan hjälpa dig hitta en liknande bil. Du kan skapa en bevakning och få koll på när liknande bilar kommer ut till försäljning.

Höjdpunkter

Denna Honda Jazz halvkombi från 2018 erbjuder pålitlig och bränslesnål körning med sin bensinmotor och smidig manövrering. En praktisk och rymlig småbil med nya bromsar bak, och hög komfort för sin storleksklass. Nyservad och besiktigad till 2026-04-30.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Honda Jazz har följande förutsättningar:

2018

Modellår

10 408 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Nya bromskivor och belägg bak 29/10-2025

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Bilen drar snett. Ratt står snett. Däcktrycksövervakningslampa lyser, hjul saknar TPMS sensorer

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Flertal repor och stenskott, delvis omlackerad, Flertal lackskador på motorhuv. Rutor tonade med ”guld” solfilm

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Uppsättning extrahjul innehåller 3 sommardäck och 1 odubbat vinterdäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    15" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    15" Plåtfälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Ny serv, SoV-hjul Bluetooth

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare6
  • RegistreringsnummerDEC530
  • Modellår2018
  • Tillverkningsmånadfebruari 2018
  • Mätarställning10 408 mil

Teknisk data

  • ChassinummerJHMGK3730JX216270
  • Motoreffekt (bensin)102 hk (75 kW)
  • Maxlastvikt441 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)5,1 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)116 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt