“En Nissan Primastar från 2012 med dieselmotor. Utrustad med bland annat parkeringsvärmare, verkstadsinredning och dragkrok.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Nissan Primastar har följande förutsättningar:
2012
Modellår
27 411 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Motorlampan lyser. Motor, orkeslös. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs 2026-02-08 Brister: 2 FELINDIKATOR MOTORELEKTRONIK (8.2.1.1) VARNAR FÖR FEL I SYSTEMET 2 OMBORDDIAGNOSSYSTEM (8.2.1.1) FELKOD(ER) IDENTIFIERAD -
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsskivor fram är slitna, behöver bytas inom 6 månader
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Stolsvärme förarplats, ur funktion. Nyckel till lastbågar saknas. Strålkastarglas, matta. Dimljus vänster fram skada.Parkeringsvärmare, högt ljud. Kupéfläkt går bara i högsta läget
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta utanför synfält. Skada stötfångare fram och bak. Karosskada vänster tröskel, Karosskada höger bakskärm, Spår efter tidigare dekor, Flertal lackskador, stenskott, bucklor och repor. Bilen är matt i lacken, Plastkåpa under motor skadad
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel skadad och smutsig. Lösa inredningsdetaljer
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
9 mm
6 mm
9 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Lastbågar
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Stolsvärme fram
Verkstads inr.
AC
Dela
7264903
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.