Testad
“Denna Nissan King Cab Navara är en silver metallic med stilren känsla och kommer med automat. Den har helläder, 4WD, backkamera, nyckellöst startsystem, Bluetooth och dragkrok. Ett intressant val för dig som vill ha en bil med både komfort och praktiska egenskaper.”
Testad-sortimentet är ett brett utbud av begagnade bilar som beroende på sin ålder och miltal kan kräva både visst underhåll och service samt eventuella reparationer. Alla fordon är dock unika med just sin historik så det är viktigt att läsa beskrivning och eventuella kommentarer i vårat test för att förstå skicket.
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Nissan King Cab Navara har följande förutsättningar:
2017
Modellår
18 189 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Motorskydd saknas. Växellåda oljeläckage. Oljeläckage
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott i vindruta. Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Fåtal rostangrepp,
Flera stenskott i fronten är vanligt liksom sliten vindruta. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Ratten är sliten. Växelspaksknopp är sliten. Inredningsdetalj skadad, Sliten inredning. Klädsel smutsig fram. Klädsel skadad fram vänster
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Sommardäck
(Monterade)
4 mm
5 mm
4 mm
5 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Dubbade vinterdäck
7 mm
9 mm
7 mm
8 mm
18" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Tekna GPS 360
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Radio
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
AUX-ingång
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Fastmonterad dragkrok
Klimatanläggning
Nyckelfri upplåsning av dörrar
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Xenon-ljus
Keyless
4WD
360 kamera
Elstol förarplats
Isofix bak
Sidofotsteg
Tekna
Om bilen har funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan de sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7275086
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.