“En Nissan Juke SUV från 2011 med automat och bensinmotor. Utrustad med bland annat GPS och backkamera.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Nissan Juke har följande förutsättningar:
2010
Modellår
15 780 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljeläckage. Motor går ojämnt vid acceleration och växellådan vill ej växla upp
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsbelägg bak, utslitna. Broms vänster fram, anliggande. Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas, Drar snett vid inbromsning, Missljud vid inbromsning.Några rostiga bromsrör bak. Anmärkning från besiktningen: FÄRDBROMS HJULBROMS (1.1) ANDRA AXELN PÅ FORDONET VÄNSTER UR FUNKTION (EN) Bromsverkan trafikfarlig
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Fjäder brusten höger fram. Kupéfläkt, missljud.Höger elhiss kärvar
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta utanför synfält. Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Fåtal lackskador, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Spår av pälsdjur, päls/lukt. Ratten är sliten. Inredningsdetalj fram saknas. Insynsskydd medföljer ej. Trasiga tätningslister
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Skrapade fälgar till extradäck, Lackskada på fälg till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
9 mm
9 mm
9 mm
9 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
4 mm
3 mm
5 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
Elhiss bak
Elspeglar
Fjärrlås
Isofix bak
Radio
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
Antisladdsystem
AUX-ingång
CD-Stereo
Elhiss fram
Farthållare
GPS
Klimatanläggning
Regnsensor
USB-ingång
Dela
7263492
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.