Reparationsobjekt
“En Nissan Juke SUV från 2016 med bensinmotor. Rikligt utrustad med bland annat GPS, backkamera och nyckellöst startsystem. OBS! På grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljes som ett reparationsobjekt och måste eventuellt bärgas från anläggningen. Ingen utrustning kan förväntas fungera.”
Reparationsobjekt
Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:
Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.
Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.
Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Nissan Juke har följande förutsättningar:
2016
Modellår
2 528 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Ej provkörd p.g.a. annan avvikelse. Växellåda trasig
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Ej testad
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Elhiss vänster fram, kärvar. Missljud från baklucka öppning/stängning. Höger framruta el hiss går inte hela vägen ner
Tekniken fungerar fullt ut.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Skada höger bakdörr, Flertal stenskott, dörruppslag, bucklor och repor, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer. Kaross skada höger framdörr. Kaross skada höger bakdörr. Saknar dörrhandtag. Bristfällig fastsättning skärmbreddare vänster bak och höger fram. Bristfällig fastsättning tröskelbreddare höger
Fåtal stenskott och enstaka dörruppslag är normalt.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Spår av mögel. Några fläckar, bucklor och skav i lastutrymme. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Klädsel smutsig. Innertak, repor
Skav och små repor vid insteg samt enstaka repor på ratt, panel eller säten är normalt.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta. Torrsprickor i 1 däck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Repor på fälgar förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Reparationsobjekt
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
Elhiss bak
Elinfällbara backspeglar
Farthållare
GPS
Klimatanläggning
Nyckellöst startsystem
Regnsensor
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
AUX-ingång
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Fjärrlås
Isofix bak
LED-strålkastare
Radio
Start/Stopp-funktion
USB-ingång
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266607
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.