“En Nissan NV200 Evalia från 2015 med elmotor. Rikligt utrustad med bland annat GPS, backkamera och nyckellöst startsystem. Detta är en äldre elbil med litet batteri och låg räckvidd”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Nissan NV200 har följande förutsättningar:
2015
Modellår
3 319 mil
Miltal
Kvdbils batteritest
Kommentar
Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Bromsbelägg bak bör bytas inom 6 månader, Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas, Bromsskivor fram rostskadade, bör bytas
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Laddkabel saknas till denna bil. Alkolås, servicedatum passerat, indikerar för service. Mediaskärm, ur funktion. Glapp touchfunktion mediaskärm
Tekniken fungerar fullt ut.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Mindre buckla vänster tröskel, Mindre repa stötfångare bak. Mindre buckla höger tröskel, Bucklor baklucka. Några stenskott, dörruppslag och repor
Fåtal stenskott och enstaka dörruppslag är normalt.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken
Skav och små repor vid insteg samt enstaka repor på ratt, panel eller säten är normalt.
Däck och fälg
Kommentar
Lackskada på fälg
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Repor på fälgar förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
9 mm
9 mm
9 mm
9 mm
15" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Evalia
Antisladdsystem
Antispinn
Backkamera
CD-Stereo
Elspeglar
Fjärrlås
Isofix bak
Nyckellöst startsystem
Rattvärme
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
Alkolås
AUX-ingång
Bluetooth
Elhiss fram
Farthållare
GPS
Klimatanläggning
Radio
Regnsensor
USB-ingång
Dela
7261240
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.