Subaru Legacy

2.0 R Station, Drag
2009/27 955 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
5 500 kr
Pris i bilhandeln29 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

11 jan, 19:38

Höjdpunkter

Subaru Legacy 2.0 R Station 2009 är en rymlig och robust kombi med symmetrisk fyrhjulsdrift som ger trygg framkomlighet i alla väder. Stark och pålitlig boxermotor kombinerar bra prestanda med stabil körning, samtidigt som komfortabel interiör och generöst bagageutrymme gör den perfekt för både vardag och längre turer. En praktisk och funktionell bil för dig som vill ha komfort och flexibilitet.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Subaru Legacy har följande förutsättningar:

2009

Modellår

27 955 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Mindre oljeläckage. Missljud från drivrem. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs 2026-02-02 Brister: 2 DÖRR (6.2.3) FRAM HÖGER GÅR INTE ATT ÖPPNA 2 LÄNKARMSLAGRING (5.3.3) FRAM VÄNSTER BAKRE SKADAD Anmärkningar: 2X SKYLTLYKTA (4.7) UR FUNKTION 2X POSITIONSLYKTA (4.2) FRAM HÖGER UR FUNKTION 2X FÄRDBROMS BROMSBELÄGG (1.1.13) FRAM HÖGER SLITNA

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsbelägg fram behöver bytas, Vibrerar vid inbromsning

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Spricka vindruta utanför synfält. Länkarm fram vänster glapp, Bakrutetorkare, ur funktion. Ratt står snett. Skyltbelysning, ur funktion. Öppningsknapp på bagagelucka kärvar/trög, Positionsljus höger fram ur funktion. Strålkastarglas matta.Positionsljus lyser konstant runt om

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Lock strålkastarspolning skadad höger fram. Skada på stötfångaren bak. Framdörr höger går ej att öppna. Små sprickor i blinkersglas på höger/vänster sida, Flertal rostangrepp, lackskador, stenskott, dörruppslag och repor. karosskada baklucka, Spricka i bakljus höger sida

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Klädsel smutsig bak. Inredningsdetalj är trasig. Dörrpanel vänster bak skada

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Lackskada på fälg. Skrapade fälgar till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    3 mmErrorFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    ErrorFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    3 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    17" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Drag

  • Färddator

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare6
  • RegistreringsnummerDUZ470
  • Modellår2009
  • Tillverkningsmånadjuli 2008
  • Mätarställning27 955 mil

Teknisk data

  • ChassinummerJF1BP5LS59G119283
  • Motoreffekt (bensin)150 hk (110 kW)
  • Maxlastvikt465 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)8,5 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)200 g/km

Kvdbils anläggning

Linköping (Jägarvallen)

Adress:

Jägarvallsvägen 7

58422 Linköping

BackToTopIcon
ContactIconKontakt