Subaru Forester

2.0, XS Läder Backkamera Värmare
2016/24 237 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
60 000 kr
Med billån från511 kr / mån
Pris i bilhandeln125 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

13 jan, 19:26

Höjdpunkter

Subaru Forester 2.0 XS 2016 är en robust och rymlig SUV med symmetrisk fyrhjulsdrift som ger trygg framkomlighet i alla väder. Stark bensinmotor och stabil körupplevelse gör den lättkörd både i stadstrafik och på längre turer. Komfortabel interiör och generöst bagageutrymme gör den funktionell för vardag, familj och fritid. En pålitlig och praktisk bil för dig som vill ha verklig SUV-känsla.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Subaru Forester har följande förutsättningar:

2016

Modellår

24 237 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Stolsvärme förarplats, ur funktion. Missljud framvagn ej lokaliserat. Spindelleder båda sidor glappar

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Fåtal rostangrepp. Skada på stötfångare bak. Inbuktningar på tanklocket

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Liten skada i lädret på ratten

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    3 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    17" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

XS Läder Backkamera Värmare

  • Färddator

  • Motorvärmare

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare2
  • RegistreringsnummerFWU776
  • Modellår2016
  • Tillverkningsmånadmaj 2016
  • Mätarställning24 237 mil

Teknisk data

  • ChassinummerJF1SJ5LC5GG280198
  • Motoreffekt (bensin)150 hk (110 kW)
  • Maxlastvikt408 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)6,5 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)150 g/km

Kvdbils anläggning

Sundsvall

Adress:

Norra Vägen 12

85650 Sundsvall

BackToTopIcon
ContactIconKontakt