Reparationsobjekt
“En Seat Mii halvkombi från 2021 med automat och elmotor. OBS! På grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljes som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen. Ingen utrustning kan förväntas fungera.”
Reparationsobjekt
Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:
Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.
Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.
Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Seat Mii har följande förutsättningar:
2021
Modellår
8 378 mil
Miltal
Kvdbils batteritest
Kommentar
Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.
Drivlina
Reparationsobjekt
Kommentar
Bilen tar ej emot laddning, behöver återgärdas innan bilen används. Ej provkörd. Hastighet begränsad pga låg batterinivå (limp mode). Enligt verkstad är det kompressorn till värmeaggregatet som är trasig
Drivlinan fungerar fullt ut
Kommentar
Parkeringsbroms ur funktion
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Reparationsobjekt
Kommentar
Däcktrycksövervakningslampa lyser. Missljud framvagn ej lokaliserat. Laddkabel saknas till denna bil
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Missljud vid öppning av vänster framdörr, Dekorlist vänster fram skadad. Ytrost vänster insteg fram, Karosskada vänster tröskel, Lackskada stötfångare bak. Gummilist skadad höger bakdörr, Missljud/kärvar vid öppning/stängning höger bakdörr, Karosskada höger tröskel, Fåtal stenskott, dörruppslag och repor, Fåtal lackskador, Bilen har polerbara tvättrepor, Fåtal rostangreppFönsterlist bristfällig fastsättning
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Ratten är sliten. Klädsel skadad fram vänster.Insynsskydd medföljer. Golvmatta skadad
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
5 mm
7 mm
14" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
5 mm
6 mm
5 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Reparationsobjekt
Bluetooth
Elhiss fram
Elspeglar
Fjärrlås
Klimatanläggning
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
AUX-ingång
Farthållare
Isofix bak
Radio
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266664
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.