Seat Mii

Electric 5dr, Reparationsobjekt
2021/8 378 mil/El/Automat
WarningIcon

Reparationsobjekt

InfoIcon
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
10 500 kr
Pris i bilhandeln120 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

30 jan, 09:03

Höjdpunkter

En Seat Mii halvkombi från 2021 med automat och elmotor. OBS! På grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljes som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen. Ingen utrustning kan förväntas fungera.

WarningIcon

Reparationsobjekt

Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:

  • Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.

  • Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.

Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Seat Mii har följande förutsättningar:

2021

Modellår

8 378 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.

DrivetrainIcon

Drivlina

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Bilen tar ej emot laddning, behöver återgärdas innan bilen används. Ej provkörd. Hastighet begränsad pga låg batterinivå (limp mode). Enligt verkstad är det kompressorn till värmeaggregatet som är trasig

Drivlinan fungerar fullt ut

BreaksIcon

Bromsar

AlertIcon

Åtgärd krävs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Parkeringsbroms ur funktion

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Däcktrycksövervakningslampa lyser. Missljud framvagn ej lokaliserat. Laddkabel saknas till denna bil

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Missljud vid öppning av vänster framdörr, Dekorlist vänster fram skadad. Ytrost vänster insteg fram, Karosskada vänster tröskel, Lackskada stötfångare bak. Gummilist skadad höger bakdörr, Missljud/kärvar vid öppning/stängning höger bakdörr, Karosskada höger tröskel, Fåtal stenskott, dörruppslag och repor, Fåtal lackskador, Bilen har polerbara tvättrepor, Fåtal rostangreppFönsterlist bristfällig fastsättning

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Ratten är sliten. Klädsel skadad fram vänster.Insynsskydd medföljer. Golvmatta skadad

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Skrapade fälgar till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    14" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    16" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Reparationsobjekt

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerMTW41J
  • Modellår2021
  • Tillverkningsmånaddecember 2020
  • Mätarställning8 378 mil

Teknisk data

  • ChassinummerVSSZZZAAZMD503842
  • Motoreffekt (el)83 hk (61 kW)
  • Maxlastvikt263 kg
  • Räckvidd WLTP25 mil
  • Räckvidd stad WLTP35 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt