Såld
Budgivning avslutad
“En Seat Alhambra från 2015 med bensinmotor. Utrustad med bland annat öppningsbart panoramatak och dragkrok.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Seat Alhambra II har följande förutsättningar:
2015
Modellår
14 941 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Vibrerar vid inbromsning. Knapp för elektrisk handbroms ur funktion, går ej att koppla ur handbroms manuellt
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Missljud från baklucka öppning/stängning. Elinfällbar spegel vänster, ur funktion. Bakrutespolare felaktig funktion. Spolar rakt ut
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta utanför synfält. Övre bromsljus repor. Fåtal rostangrepp, Flertal lackskador och repor. Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer. Bilen är delvis omlackerad. Nyansskillnad i lack förekommer. Flertal lacklagningar med stift som har felaktig färg. Sliten bakruta
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Insynsskydd medföljer. Bristfällig fastsättning av tätningslist i motorrum. Läcker om spolarvätska i bagageutrymmet. Flertal mattor skadade. Upprullningsdon baksäte mitten, funktion felaktig.Upprullningsdon passagerarplats, funktion felaktig. Samtliga fläktgaller tröga att manövrera
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Däckpar extradäck, snedslitna
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
4 mm
5 mm
7 mm
7 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
5 mm
4 mm
5 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
Auto hold
Eldriven baklucka
Eldriven skjutdörr vänster
Elhiss fram
Elspeglar
Fjärrlås
Isofix bak
Parkeringssensorer bak
Radio
Stolsvärme fram
Öppningsbart panoramatak
Aktiv parkeringshjälp
AUX-ingång
Bluetooth
Eldriven skjutdörr höger
Elhiss bak
Elinfällbara backspeglar
Farthållare
Infällbar dragkrok
Klimatanläggning
Parkeringssensorer fram
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266703
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.