“En Peugeot Partner från 2016 med dieselmotor. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän februari nästa år.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Peugeot Partner har följande förutsättningar:
2016
Modellår
7 160 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljeläckage, mindre, ej lokaliserat. Läckage glykol. Växelspak glappar mer än normalt men fungerar som den ska
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Nyckel/ar. skadad. Servicelampa lyser. Backsensor ur funktion, Torkarmotor fram missljud. Mindre klonkande missljud framvagn
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Fåtal lackskador, Fåtal rostangrepp, Spår efter tidigare dekor, Bilen är matt i lacken, Plastkåpa under motor skadad
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Sliten inredning
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Lackskada på fälg. Navkapslar extradäck skadad
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
15" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
2 mm
3 mm
2 mm
3 mm
15" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Lastbågar
Motorvärmare
Parkeringssensorer bak
Radio
Stolsvärme fram
USB-ingång
AC
Dela
7265924
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.