“En lågmilad Peugeot Partner från 2012 med dieselmotor. Utrustad med bl.a verkstadsinredning. Nybesiktigad utan anmärkning 2026-01-13.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Peugeot Partner har följande förutsättningar:
2012
Modellår
4 888 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Missljud i framvagn vid körning på ojämn väg. Spricka vindruta utanför synfält. En nyckel skadad, nyckelämne saknas. Lås på baklucka skadat
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Gummilist skadad vänster framdörr. Flertal lackskador, stenskott, dörruppslag och repor. Flertal rostangrepp, Spår efter tidigare dekor. Ingrodd smuts i lacken. Tak folierat, skadad. Går ej att öppna bakdörrar
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
4 mm
6 mm
4 mm
15" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
7 mm
2 mm
7 mm
3 mm
15" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Lågmilad Verkstadsinredning
Antisladdsystem
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Fjärrlås
Radio
Stolsvärme fram
Verkstads inr.
AC
Dela
7266366
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.