“En Peugeot Expert från 2016 med automat och dieselmotor. Utrustad med bland annat backkamera och dragkrok.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Peugeot Expert har följande förutsättningar:
2016
Modellår
15 065 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljeläckage. Hugger, vibrerar vid växling speciellt vid start från stillastående. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs 2026-02-13 Brister: 2 HALVLJUS (4.1.1) HÖGER INSTÄLLNING FELAKTIG/BLÄNDANDE 2 VINDRUTESPOLARE (3.5) UR FUNKTION Anmärkningar: 2X HALVLJUS (4.1.1) VÄNSTER INSTÄLLNING FÖR LÅG 2X VINDRUTA (3.2) SKADAD-SLITEN
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. Strålkastare otillräcklig ljusbild. AC ur funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Missljud/kärvar vid öppning/stängning höger bakdörr, Stenskott vindruta utanför synfält. Vindruta sliten. Spår efter tidigare dekor, Flertal lackskador, stenskott, dörruppslag, bucklor och repor
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Ratten är sliten. Klädsel smutsig. Klädsel skadad fram vänster
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Däckpar fram, snedslitna
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
2 mm
8 mm
4 mm
8 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Pro+ L2 Backkamera Drag
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
Dödavinkelvarnare
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Rattväxel/paddlar
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Antisladdsystem
Dela
7254640
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.