“Peugeot Expert transportbil med stark dieselmotor på 177hk. Utrustad med bl.a. GPS och backkamera. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän mars nästa år.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Peugeot Expert har följande förutsättningar:
2019
Modellår
19 932 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljeläckage
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Några rostangrepp, Spår efter tidigare dekor
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Några fläckar, bucklor och skav i lastutrymme. Invändigt några repor, fläckar och märken. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Klädsel skadad fram vänster. Skadad tätningslist. Reglage till luftutblås trasigt. Gnissel från rattstången
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
9 mm
9 mm
5 mm
6 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
Elhiss fram
Farthållare
GPS
LED-strålkastare
Parkeringssensorer fram
Radio
Smartphone integration
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
Antisladdsystem
AUX-ingång
Dödavinkelvarnare
Elspeglar
Fjärrlås
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Regnsensor
Start/Stopp-funktion
USB-ingång
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267139
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.