“Peugeot Expert med stark dieselmotor på 177hk. Utrustad med bl.a. parkeringsvärmare, backkamera och dragkrok.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Peugeot Expert har följande förutsättningar:
2019
Modellår
11 479 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Motorlampan lyser. Oljeläckage. Adblue varningslampa lyser
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Bromsbelägg bak bör bytas inom 6 månader, Rost på bromsskivor som inte påverkar bromsverkan. Handbromsvajer, skadad
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Bränslevärmare med fjärrstyrning, ur funktion. Parkeringssensor ur funktion. Spricka i vindruta. Backkamera sprucken, visar dålig bild. Sensor höger fram saknas
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta utanför synfält. Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Fåtal rostangrepp. Sprucken plast under regplåten fram. Skjutdörren på högersida kärvar
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt fåtal repor, fläckar och märken. Spår av tidigare utrustning. Backspegel sitter löst. Gummilist bakluckan sitter löst. Originallampa i lastutrymmet fungerar ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
5 mm
4 mm
5 mm
6 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Radio
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
Auto hold
Dödavinkelvarnare
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Fastmonterad dragkrok
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Parkeringsvärmare med tidur
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
AC
Dela
7265503
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.