Certifierad
“Denna Peugeot e-2008 erbjuder tyst och effektiv eldrift samt användarvänliga funktioner som backkamera, GPS och parkeringssensorer som underlättar vardagen. Delläderinteriören och den orange metallic-lacken ger en personlig känsla, och bekvämligheter som klimatanläggning och stolsvärme gör varje resa trivsam.”
Certifierad
Bilen är yngre än 8 år
I bra tekniskt och funktionellt skick
Mätarställning på max 12 000 mil
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Peugeot 2008 har följande förutsättningar:
2022
Modellår
2 851 mil
Miltal
Kommentar
Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.
Certifikat
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Tekniken fungerar fullt ut.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott i vindrutan. Flertal stenskott och repor, Fåtal bucklor/dörruppslag och lackskador
Fåtal stenskott, enstaka dörruppslag och tvättrepor är normalt.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt fåtal repor, fläckar och märken
Skav och små repor vid insteg samt enstaka repor på ratt, panel eller säten är normalt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Repor på fälgar förekommer.
Sommardäck
(Monterade)
5 mm
3 mm
4 mm
4 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
GT
Assistanssystem
Backkamera
Bluetooth
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Farthållare
Filbytesvarnare
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Antisladdsystem
Om bilen har funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan de sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna. *WLTP-räckvidden är ett teoretiskt nybilsvärde – verklig räckvidd är alltid lägre.
Dela
7271833
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.