Certifierad Plus
“Denna Peugeot e-2008 GT erbjuder modern och tyst eldrift med ett sportigt och exklusivt uttryck. GT-utförandet ger bilen en extra premiumkänsla med stilrena detaljer och hög komfort. Den är lättkörd och passar lika bra för stadstrafik som för längre resor. En modern el-SUV som kombinerar design, teknik och praktisk användbarhet.”
Certifierad Plus
Bilen är yngre än 8 år
I bra tekniskt och funktionellt skick
Mätarställning på max 12 000 mil
Kaross och interiör bedöms vara i bättre än normalt skick
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Peugeot 2008 har följande förutsättningar:
2021
Modellår
5 504 mil
Miltal
Kommentar
Batteriet har god kvarvarande kapacitet. Bra räckvidd och förhållandevis snabb laddning, men något känsligare för kyla. Flera års användning kvar.
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Bättre än normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Bättre än normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
6 mm
7 mm
6 mm
18" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
GT Kamera Navigation
Assistanssystem
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Farthållare
Filbytesvarnare
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Antisladdsystem
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267021
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.