“En Peugeot 5008 MPV från 2016 med automat och dieselmotor. En stor och rymlig 7-sitsig bil.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Peugeot 5008 har följande förutsättningar:
2016
Modellår
17 419 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljeläckage
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Ratt står snett
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta utanför synfält. Antenn skadad. Flertal stenskott, dörruppslag och repor
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken. Några fläckar, bucklor och skav i lastutrymme. Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
6 mm
7 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antispinn
CD-Stereo
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Isofix bak
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Radio
Regnsensor
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Bluetooth
Antisladdsystem
AUX-ingång
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266806
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.