Peugeot 5008

1.2 PureTech, 7-sits
2022/5 527 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
142 500 kr
Med billån från1 214 kr / mån
Pris i bilhandeln255 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

22 jan, 09:44

Höjdpunkter

Denna Skoda Superb kombi från 2022 erbjuder en mycket komfortabel körupplevelse med automatlåda och effektiv bensin/el-motor. Den rymliga kupén och det generösa bagageutrymmet gör bilen idealisk för både familj och längre resor. Rikligt utrustad med backkamera, nyckellöst startsystem, dragkrok och adaptiv farthållare för hög bekvämlighet och säkerhet. En välutrustad och praktisk kombi som kombinerar modern teknik med gott om utrymme.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Peugeot 5008 har följande förutsättningar:

2022

Modellår

5 527 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs 2026-02-13 Brister: 2 SIDOKÖRRIKTNINGSVISARE (4.4) HÖGER UR FUNKTION

Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Sidoblinkers ur funktion höger fram

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Fåtal stenskott, dörruppslag och repor. Vindruta sliten

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Invändigt fåtal repor, fläckar och märken

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Lackskada på fälg till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    17" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

7-sits

  • Antispinn

  • Autobroms

  • Backkamera

  • Bluetooth

  • Elhiss bak

  • Elhiss fram

  • Elinfällbara speglar

  • Elspeglar

  • Farthållare

  • Fjärrlås

  • Isofix bak

  • Klimatanläggning

  • LED-strålkastare

  • Nyckellöst startsystem

  • Parkeringssensorer bak

  • Parkeringssensorer fram

  • Radio

  • Regnsensor

  • Start/Stop-funktion

  • Stolsvärme fram

  • Urkopplingsbar passagerarairbag

  • USB-ingång

  • Antisladdsystem

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerNUJ00H
  • Modellår2022
  • Tillverkningsmånadoktober 2022
  • Mätarställning5 527 mil

Teknisk data

  • ChassinummerVF3MRHNSUNS152889
  • Motoreffekt (bensin)131 hk (96 kW)
  • Maxlastvikt617 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)5,2 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)118 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt