Peugeot 308

1.6 Turbo
2014/12 533 mil/Bensin/Manuell
  • TyresIconVinterdäck ingår
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
0 kr
Pris i bilhandeln75 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

18 jan, 17:20

Höjdpunkter

En Peugeot 308 halvkombi från 2014 med bensinmotor. Välutrustad med bland annat panoramatak, GPS och nyckellöst startsystem.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Peugeot 308 har följande förutsättningar:

2014

Modellår

12 533 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Ej testat

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Fjärrlås, ena nyckelns fjärrlås ur funktion. All utrustning har inte kunnat funktionstestas pga provkörning ej utförd

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Flertal stenskott och repor

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt fåtal repor, fläckar och märken. Insynsskydd medföljer ej

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Sommardäck

    (Monterade)

    2 mmErrorFilledIcon

    2 mmErrorFilledIcon

    ErrorFilledIcon2 mm

    ErrorFilledIcon2 mm

    16" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

  • Dubbade vinterdäck

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    16" Utan fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare12
  • RegistreringsnummerMKE707
  • Modellår2014
  • Tillverkningsmånaddecember 2013
  • Mätarställning12 533 mil

Teknisk data

  • ChassinummerVF3L35FAGDS237960
  • Motoreffekt (bensin)125 hk (92 kW)
  • Maxlastvikt395 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)5,6 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)129 g/km

Kvdbils anläggning

Nyköping

Adress:

Kung Birgers väg 5

61131 Nyköping

BackToTopIcon
ContactIconKontakt