āEn Peugeot 208 halvkombi frĆ„n 2016 med bensinmotor. En praktisk och smidig smĆ„bilā
Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?
VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Peugeot 208 har fƶljande fƶrutsƤttningar:
2016
ModellƄr
12 680 mil
Miltal
Drivlina
AnmƤrkningar finns
Kommentar
Koppling tar hƶgt upp
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann fƶrekommer ofta dyrare servicetillfƤllen. I motorrummet syns ibland spƄr av olja.
Kommentar
Parkeringsbromsen kƤrvar, Broms hƶger bak, anliggande.Bra
Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Ena skyltbelysningen ur funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kƤrvande kan fƶrekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta utanfƶr synfƤlt. Ytrost vƤnster trƶskel, Skada pƄ stƶtfƄngaren bak. ytrost hƶger framskƤrm. VƤnster bakljus kondens. Flertal lackskador, Ytrost tak, Lackskada tak, Hƶger bakljus kondens. Toning VB ruta har slƤppt lite
Stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiƶr
Normalt skick
Kommentar
InvƤndigt nƄgra repor, flƤckar och mƤrken
Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.
DƤck och fƤlg
Kommentar
Skrapade fƤlgar till extradƤck, Olika fabrikat pƄ extradƤck, CentrumkƄpa till extradƤck saknas
DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer.
Dubbade vinterdƤck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
15" Alu.fƤlg
Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.
SommardƤck
5 mm
8 mm
6 mm
8 mm
15" Alu.fƤlg
Ett sommardƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 7-8 mm.
AnmƤrkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingƄng
Bluetooth
Elhiss fram
Elspeglar
FarthƄllare
FjƤrrlƄs
Isofix bak
MotorvƤrmare
Parkeringssensorer bak
Radio
Regnsensor
StolsvƤrme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingƄng
Xenon-ljus
AC
Dela
7266190
Hej! Har du nƄgra frƄgor? Tveka inte att hƶra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.