Peugeot 208

PureTech 5dr
2016/12 680 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj fƶretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
2 500 kr
Pris i bilhandeln65 000 kr
Reservationspris ej uppnƄtt

Budgivning avslutas:

12 jan, 19:58

Hƶjdpunkter

ā€œEn Peugeot 208 halvkombi frĆ„n 2016 med bensinmotor. En praktisk och smidig smĆ„bilā€

Resultatet frƄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?

LƤs mer om Kvd-testet

VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Peugeot 208 har fƶljande fƶrutsƤttningar:

2016

ModellƄr

12 680 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

AnmƤrkningar finns

Kommentar

Koppling tar hƶgt upp

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann fƶrekommer ofta dyrare servicetillfƤllen. I motorrummet syns ibland spƄr av olja.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

ƅtgƤrd behƶvs

LƤs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Parkeringsbromsen kƤrvar, Broms hƶger bak, anliggande.Bra

Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Ena skyltbelysningen ur funktion

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kƤrvande kan fƶrekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta utanfƶr synfƤlt. Ytrost vƤnster trƶskel, Skada pƄ stƶtfƄngaren bak. ytrost hƶger framskƤrm. VƤnster bakljus kondens. Flertal lackskador, Ytrost tak, Lackskada tak, Hƶger bakljus kondens. Toning VB ruta har slƤppt lite

Stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiƶr

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

InvƤndigt nƄgra repor, flƤckar och mƤrken

Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.

TyresIcon

DƤck och fƤlg

Kommentar

Skrapade fƤlgar till extradƤck, Olika fabrikat pƄ extradƤck, CentrumkƄpa till extradƤck saknas

DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer.

  • Dubbade vinterdƤck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    15" Alu.fƤlg

    Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.

  • SommardƤck

    5 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    15" Alu.fƤlg

    Ett sommardƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 7-8 mm.

CommentIcon

AnmƤrkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

  • MotorvƤrmare

Bilfakta

  • Antal tidigare Ƥgare8
  • RegistreringsnummerFMC959
  • ModellĆ„r2016
  • TillverkningsmĆ„nadmaj 2016
  • MƤtarstƤllning12 680 mil

Teknisk data

  • ChassinummerVF3CCHMZ6GT125309
  • Motoreffekt (bensin)82 hk (60 kW)
  • Maxlastvikt378 kg
  • BrƤnslefƶrbr. blandad kƶrning (bensin)4,5 l/100 km
  • CO2-utslƤpp (bensin)104 g/km

Kvdbils anlƤggning

UmeƄ

Adress:

KontaktvƤgen 3

90133 UmeƄ

BackToTopIcon
ContactIconKontakt