“Peugeot 208 1.2 VTi 2015 är en lättkörd och bränslesnål småbil som passar perfekt för vardagspendling och stadskörning. Smidig hantering och kompakt format gör den enkel att manövrera och parkera, samtidigt som rymlig kupé för sin klass ger komfort för förare och passagerare. En pålitlig och funktionell bil med låg förbrukning och trevlig körupplevelse.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Peugeot 208 har följande förutsättningar:
2015
Modellår
6 514 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Missfärgad glykol, ej oljeblandad
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
GPS media saknas
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Plastkåpa under motor saknas, Plastkåpa under bil skadad, Fåtal stenskott, dörruppslag och repor, Flertal stenskott, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken.Insynsskydd medföljer. Tätningslister trasiga vid insteg, höger samt vänster fram
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
8 mm
6 mm
8 mm
15" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
15" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
Bluetooth
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
Panoramatak
Parkeringssensorer bak
Radio
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
AC
Dela
7266058
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.