Peugeot 208

1.2 VTi 5dr
2015/6 514 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
42 000 kr
Med billån från358 kr / mån
Pris i bilhandeln85 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

12 jan, 17:08

Höjdpunkter

Peugeot 208 1.2 VTi 2015 är en lättkörd och bränslesnål småbil som passar perfekt för vardagspendling och stadskörning. Smidig hantering och kompakt format gör den enkel att manövrera och parkera, samtidigt som rymlig kupé för sin klass ger komfort för förare och passagerare. En pålitlig och funktionell bil med låg förbrukning och trevlig körupplevelse.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Peugeot 208 har följande förutsättningar:

2015

Modellår

6 514 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Missfärgad glykol, ej oljeblandad

Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

GPS media saknas

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Plastkåpa under motor saknas, Plastkåpa under bil skadad, Fåtal stenskott, dörruppslag och repor, Flertal stenskott, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken.Insynsskydd medföljer. Tätningslister trasiga vid insteg, höger samt vänster fram

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    15" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    15" Plåtfälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare2
  • RegistreringsnummerGBF671
  • Modellår2015
  • Tillverkningsmånadmaj 2015
  • Mätarställning6 514 mil

Teknisk data

  • ChassinummerVF3CCHMZ6FT102994
  • Motoreffekt (bensin)82 hk (60 kW)
  • Maxlastvikt400 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)4,5 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)104 g/km

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt