Peugeot 108

PureTech 5dr
2015/12 926 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
500 kr
Pris i bilhandeln56 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

28 jan, 17:04

Fast pris
Fast pris inkl. moms
52 000 kr
Med billån från443 kr / mån
Pris i bilhandeln56 000 kr

Fast pris stängs:

26 jan, 17:00

Höjdpunkter

En Peugeot 108 halvkombi från 2015 med bensinmotor. Standardutrustad. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän mars nästa år.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Peugeot 108 har följande förutsättningar:

2015

Modellår

12 926 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Koppling tar högt upp. Batteri bristfällig fastsättning. Huvstag böjt, felaktig funktion, fäste saknas - skapar ljud vid körning. Öppning och stängning motorhuv kärvar. Mindre oljeläckage utgående drivaxel

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Flertal lackskador och stenskott. Fåtal rostangrepp, Bilen är delvis omlackerad. Flertal stenskott motorhuv. Buckla motorhuv. Höger bakljus kondens. Dålig linjepassning på några paneler. Lacksläpp runtom på bilen

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken. Växelspaksknopp är sliten

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Däckpar extradäck, snedslitna. Torrsprickor i 4 extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    14" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    3 mmCheckFilledIcon

    3 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    15" Plåtfälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare5
  • RegistreringsnummerMAF043
  • Modellår2015
  • Tillverkningsmånadjuli 2015
  • Mätarställning12 926 mil

Teknisk data

  • ChassinummerVF3PSCFBCFR064564
  • Motoreffekt (bensin)69 hk (51 kW)
  • Maxlastvikt290 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)4,1 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)95 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt