Budgivning avslutad
“Denna Opel Zafira erbjuder en rymlig och funktionell familjebil med en pålitlig 1.6-motor som ger en balanserad och ekonomisk körupplevelse. Den flexibla interiören med plats för flera passagerare gör den idealisk för både vardag och längre resor. Komfortabel och lättkörd med god sikt och praktiska lösningar för familjens behov. En mångsidig och användarvänlig bil för dig som vill ha plats, funktionalitet och trygg körning.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Opel Zafira har följande förutsättningar:
2015
Modellår
3 828 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Bromsverkan, otillräcklig, trafikfarlig
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Kontrollera parkeringshjälpsystemet, service lyser
Tekniken fungerar fullt ut.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Spår efter tidigare dekor, Flertal stenskott, dörruppslag och repor
Fåtal stenskott och enstaka dörruppslag är normalt.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal fläckar och märken. Insynsskydd medföljer ej
Skav och små repor vid insteg samt enstaka repor på ratt, panel eller säten är normalt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Repor på fälgar förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
9 mm
9 mm
9 mm
9 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Alkolås
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Isofix bak
Klimatanläggning
Lastskydd/lastnät
Motorvärmare
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
AC
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7265938
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.