“En Opel Meriva från 2011 med bensinmotor. Utrustad med bl.a. dragkrok.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Opel Meriva har följande förutsättningar:
2011
Modellår
12 427 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Vinande ljud i motorrum. Oljeläckage
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Nyckel skadad. Bilbälteslås bak mittre, skadat. Elhiss vänster fram missljud. Stolsvärme, ur funktion. Missljud framvagn ej lokaliserat
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Flertal lackskador, Nyansskillnad i lack förekommer. Defekt fäste till stötfångare fram vänster sida
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Del av inredning saknas. Spegel saknas höger solskydd fram
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Lackskada på fälg
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
5 mm
7 mm
5 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
5 mm
5 mm
5 mm
16" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Dragkrok
Antispinn
CD-Stereo
Elhiss fram
Farthållare
Fjärrlås
Klimatanläggning
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
AUX-ingång
Elspeglar
Fastmonterad dragkrok
Isofix bak
Radio
Urkopplingsbar passagerarairbag
Dela
7266460
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.