Saab 9-3

2.0T Cabriolet, Aero
2005/24 864 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
35 000 kr
Med billĂĄn frĂĄn298 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln70 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

22 jan, 17:07

Fast pris
Fast pris inkl. moms
69 000 kr
Med billĂĄn frĂĄn588 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln70 000 kr

Fast pris stängs:

20 jan, 17:03

Höjdpunkter

“Denna Saab 9-3 cabriolet från 2005 är en sportig och elegant sommabil med härlig öppenkänsla och kraftfull motor. En bil för dig som vill njuta av friheten, stil och en engagerande körupplevelse när vädret tillåter.”

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Saab 9-3 har följande förutsättningar:

2005

ModellĂĄr

24 864 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Elinfällbara speglar, ur funktion. Backsensor ur funktion, Stolsvärme förarplats, ur funktion. Ratt står lite snett. Strålkastarglas höger, slitet. Strålkastarglas vänster, slitet.Pixelfel i klimatskärmen. Elhiss vänster fram går endast att hissa ner när man kör funktionen till cabben

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Lackskada på stötfångare fram. Bakljus skadat vänster sida. Bakljus skadat höger sida. Några stenskott, dörruppslag och repor. Fåtal rostangrepp

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken. Trasiga inredningsdetaljer. Läcker in vatten från cabben

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Däckpar fram, snedslitna. Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    4 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    19" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Aero

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare8
  • RegistreringsnummerWUP382
  • ModellĂĄr2005
  • TillverkningsmĂĄnadapril 2005
  • Mätarställning24 864 mil

Teknisk data

  • ChassinummerYS3FH76YX56014154
  • Motoreffekt (bensin)209 hk (154 kW)
  • Maxlastvikt350 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)8,9 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)213 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt