Porsche Taycan

4 Cross Turismo, Sport Chrono
2022/6 207 mil/El/Automat
CertifiedIcon

Certifierad Plus

InfoIcon
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
450 500 kr
Med billån från3 839 kr / mån
Pris i bilhandeln660 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

30 jan, 10:38

Höjdpunkter

Denna Porsche Taycan 4 Cross Turismo från 2022 är en elegant och kraftfull elbil med sportig karaktär, rymlig kombikaraktär och modern teknik. En bil för dig som vill ha imponerande prestanda, lång räckvidd och en bekväm premiumkörning.

CertifiedIcon

Certifierad Plus

Läs mer om vår certifiering
  • Bilen är yngre än 8 år

  • I bra tekniskt och funktionellt skick

  • Mätarställning på max 12 000 mil

  • Kaross och interiör bedöms vara i bättre än normalt skick

Läs mer om Certifierad Plus här

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Porsche Taycan har följande förutsättningar:

2022

Modellår

6 207 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta. Skrapade fälgar till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    20" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    7 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    21" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Sport Chrono

  • Nyckelfri upplåsning av dörrar

  • 360 kamera

  • Elstol minnesfunktion passagerarplats

  • Luftfjädring (justerbar)

  • Smartphone integration

  • Bakaxelstyrning inkl Power Steering Plus

  • Bose Surround sound system

  • Park Assist inkl Surround View

  • Komfortsportstolar fram inkl minnespaket

  • Sport Chrono-paket

  • Comfort Access

  • Taycan Nordic

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare3
  • RegistreringsnummerPDD04D
  • Modellår2022
  • Tillverkningsmånadoktober 2021
  • Mätarställning6 207 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWP0ZZZY1ZNSA61417
  • Motoreffekt (el)381 hk (280 kW)
  • Maxlastvikt491 kg
  • Räckvidd WLTP42 mil
  • Räckvidd stad WLTP50 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Svedala

Adress:

Svetsaregatan 2

23351 Svedala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt