Porsche 991

911/991 Carrera 3.0 4 GTS Targa, Sport Chrono PASM
2017/2 358 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
770 500 kr
Med billån från6 565 kr / mån
Pris i bilhandeln1 500 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

22 jan, 10:28

Höjdpunkter

Denna lågmilade 911/991 Carrera 4 GTS Targa är en sportbil som kombinerar ikonisk design med engagerande körupplevelse och självsäker precision. Den erbjuder en dynamisk balans mellan kraft, komfort och teknisk sofistikation som gör varje resa både spännande och minnesvärd. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän februari nästa år.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Porsche 991 har följande förutsättningar:

2017

Modellår

2 358 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Servicelampa lyser. Centrummuttrar lackskadade

Tekniken fungerar fullt ut.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer. Bilen har skyddsfilm på främre karossdelar och runt hjulhus som har släppt på vissa ställen. Repor i vindrutan. Kondens i baklyktorna samt vänster sidoblinkers. Rester av klistermärken

Fåtal stenskott och enstaka dörruppslag är normalt.

InteriorIcon

Interiör

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Skav och små repor vid insteg samt enstaka repor på ratt, panel eller säten är normalt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Repor på fälgar förekommer.

  • Sommardäck

    (Monterade)

    2 mmErrorFilledIcon

    1 mmErrorFilledIcon

    ErrorFilledIcon2 mm

    ErrorFilledIcon1 mm

    20" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Sport Chrono PASM

  • Innerbelysningspaket

  • PASM Elektronisk Dämpningskontroll

  • Carrera powerkit

  • PADM Dynamisk Motorlagring

  • Sport Chrono Package Plus

  • High-end soundsystem

  • 18 vägs Sportsäte Plus elektriskt

  • Xenon plus dynamiskt kurvljus

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare4
  • RegistreringsnummerPHN473
  • Modellår2017
  • Tillverkningsmånadapril 2017
  • Mätarställning2 358 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWP0ZZZ99ZHS135446
  • Motoreffekt (bensin)450 hk (331 kW)
  • Maxlastvikt309 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)8,7 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)196 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt