“Denna lågmilade 911/991 Carrera 4 GTS Targa är en sportbil som kombinerar ikonisk design med engagerande körupplevelse och självsäker precision. Den erbjuder en dynamisk balans mellan kraft, komfort och teknisk sofistikation som gör varje resa både spännande och minnesvärd. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän februari nästa år.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Porsche 991 har följande förutsättningar:
2017
Modellår
2 358 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Servicelampa lyser. Centrummuttrar lackskadade
Tekniken fungerar fullt ut.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer. Bilen har skyddsfilm på främre karossdelar och runt hjulhus som har släppt på vissa ställen. Repor i vindrutan. Kondens i baklyktorna samt vänster sidoblinkers. Rester av klistermärken
Fåtal stenskott och enstaka dörruppslag är normalt.
Interiör
Bättre än normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Skav och små repor vid insteg samt enstaka repor på ratt, panel eller säten är normalt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Repor på fälgar förekommer.
Sommardäck
(Monterade)
2 mm
1 mm
2 mm
1 mm
20" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Sport Chrono PASM
Antispinn
Bluetooth
CD-Stereo
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
AUX-ingång
Elhiss fram
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol passagerarplat
Isofix bak
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Start/Stopp-funktion
USB-ingång
Innerbelysningspaket
PASM Elektronisk Dämpningskontroll
Carrera powerkit
PADM Dynamisk Motorlagring
Sport Chrono Package Plus
High-end soundsystem
4WD
18 vägs Sportsäte Plus elektriskt
Xenon plus dynamiskt kurvljus
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266572
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.