Mitsubishi Space Star

Space Star 1.2 5dr , AC Farthållare
2015/8 022 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
40 000 kr
Med billån från341 kr / mån
Pris i bilhandeln100 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

11 jan, 19:28

Höjdpunkter

Mitsubishi Space Star 1.2 2015 är en lättkörd och bränslesnål småbil som passar perfekt för vardagspendling och stadskörning. Med smidig hantering, kompakt format och låg förbrukning blir den enkel att parkera och köra i trånga miljöer. Rymlig kupé för sin klass och praktiskt bagageutrymme gör den funktionell för både jobb och fritid. En pålitlig och ekonomisk bil för dig som vill ha enkelhet och effektivitet. Resultatet på besiktningen: Godkänd utan anmärkning 2025-12-29

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Mitsubishi Space Star har följande förutsättningar:

2015

Modellår

8 022 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsbelägg fram behöver bytas, Missljud vid inbromsning.Gnisslar från bromsar, går metall mot metall fram

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Servicelampa lyser

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Flertal stenskott, dörruppslag och repor

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Klädsel smutsig. Ratten är sliten

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    3 mmErrorFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    ErrorFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    14" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    15" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

AC Farthållare

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare2
  • RegistreringsnummerHZP951
  • Modellår2015
  • Tillverkningsmånadjuni 2015
  • Mätarställning8 022 mil

Teknisk data

  • ChassinummerMMCXTA03AFH110560
  • Motoreffekt (bensin)80 hk (59 kW)
  • Maxlastvikt412 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)4,5 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)104 g/km

Kvdbils anläggning

Svedala

Adress:

Svetsaregatan 2

23351 Svedala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt