Mitsubishi Outlander

2.0 Plug-in Hybrid 4WD
2014/5 085 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
76 000 kr
Med billån från648 kr / mån
Pris i bilhandeln190 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

13 jan, 11:27

Höjdpunkter

En Mitsubishi Outlander SUV från 2014 med automat och bensin/el-motor. Rikligt utrustad med bland annat GPS, backkamera, nyckellöst startsystem och fyrhjulsdrift.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Mitsubishi Outlander har följande förutsättningar:

2014

Modellår

5 085 mil

Miltal

Kommentar

Mycket låg kvarvarande batterikapacitet. Kraftigt reducerad räckvidd och prestanda, långsam laddning och känslig för kyla. Kan behöva kontrolleras på verkstad. Begränsad användbarhet.

Batterier i detta intervall har god kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Bussning differential trasig (missljud vid start)

Drivlinan fungerar fullt ut.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Drar snett vid inbromsning

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Inskriven servicear i serviceboken är osammanhängande samt fel miltal , Dimljus vänster fram spricka. Servicelampa lyser. Missljud bakvagn ej lokaliserat. Missljud framvagn ej lokaliserat

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Buckla motorhuv. Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Flertal rostangrepp, Spår efter tidigare dekor, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Spår efter tidigare utrustning utvändigt, Plastkåpa under bil skadad, Plastkåpa under motor skadad

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Sliten inredning. Innertak, repor. Invändigt några repor, fläckar och märken. Del av inredning saknas. Klädsel skadad fram höger. Klädsel skadad fram vänster. Spår av tidigare utrustning. Insynsskydd medföljer ej. Missljud laddlucka vid öppning och stängning

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    18" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

  • Alkolås

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare2
  • RegistreringsnummerNMG349
  • Modellår2014
  • Tillverkningsmånaddecember 2013
  • Mätarställning5 085 mil

Teknisk data

  • ChassinummerJMBXDGG2WEZ008807
  • Motoreffekt (bensin)121 hk (89 kW)
  • Motoreffekt (el)68 hk (50 kW)
  • Maxlastvikt425 kg
  • Räckvidd NEDC5 mil

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt