“En Mitsubishi Outlander SUV från 2014 med automat och bensin/el-motor. Rikligt utrustad med bland annat GPS, backkamera, nyckellöst startsystem och fyrhjulsdrift.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Mitsubishi Outlander har följande förutsättningar:
2014
Modellår
5 085 mil
Miltal
Kvdbils batteritest
Kommentar
Mycket låg kvarvarande batterikapacitet. Kraftigt reducerad räckvidd och prestanda, långsam laddning och känslig för kyla. Kan behöva kontrolleras på verkstad. Begränsad användbarhet.
Batterier i detta intervall har god kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Bussning differential trasig (missljud vid start)
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Drar snett vid inbromsning
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Inskriven servicear i serviceboken är osammanhängande samt fel miltal , Dimljus vänster fram spricka. Servicelampa lyser. Missljud bakvagn ej lokaliserat. Missljud framvagn ej lokaliserat
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Buckla motorhuv. Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Flertal rostangrepp, Spår efter tidigare dekor, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Spår efter tidigare utrustning utvändigt, Plastkåpa under bil skadad, Plastkåpa under motor skadad
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Sliten inredning. Innertak, repor. Invändigt några repor, fläckar och märken. Del av inredning saknas. Klädsel skadad fram höger. Klädsel skadad fram vänster. Spår av tidigare utrustning. Insynsskydd medföljer ej. Missljud laddlucka vid öppning och stängning
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
7 mm
7 mm
7 mm
6 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Alkolås
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
Backkamera
Bluetooth
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
Klimatanläggning
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Xenon-ljus
4WD
Dela
7265381
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.