Hyundai Tucson

1.6 T-GDi, Essential Kamera Drag
2023/15 787 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
UtgĂĄngspris inkl. moms
115 000 kr
Med billĂĄn frĂĄn980 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln230 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

22 jan, 11:28

Höjdpunkter

“Denna Hyundai Tucson från 2023 erbjuder en bekväm och stabil körupplevelse med automatlåda och effektiv bensinmotor. Den moderna designen kombineras med generösa utrymmen och hög komfort för både förare och passagerare. Rikligt utrustad med GPS, backkamera, nyckellöst startsystem och dragkrok för maximal funktionalitet i vardagen. En mångsidig och lättkörd SUV som passar lika bra för familjeliv som för längre resor.”

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Hyundai Tucson har följande förutsättningar:

2023

ModellĂĄr

15 787 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Vibrerar vid inbromsning

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Ratt står lite snett. Knapp för radio volym på ratt trasig

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta i synfält. Tanklucka dålig lingepassning

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt flertal repor, fläckar och märken

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    3 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    18" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Essential Kamera Drag

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare3
  • RegistreringsnummerBJA47W
  • ModellĂĄr2023
  • TillverkningsmĂĄnadjuli 2023
  • Mätarställning15 787 mil

Teknisk data

  • ChassinummerTMAJD81BGPJ383160
  • Motoreffekt (bensin)150 hk (110 kW)
  • Maxlastvikt460 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)5,5 l/100 km
  • Nästa besiktning senast2026-09-30

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt