“OBS DENNA BIL TANKAS MED VÄTGAS, GÅR EJ ATT KÖRA PÅ BENSIN ELLER DIESEL. Denna Hyundai IX35 Fuel Cell från 2017 drivs helt på vätgas. OBS, det finns begränsat antal platser i landet som vätgas kan tankas.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Hyundai ix35 har följande förutsättningar:
2017
Modellår
4 937 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Batteri slut
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Broditfäste till alkolås sitter löst
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfält. Några stenskott, dörruppslag och repor. Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Insynsskydd, skadat
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Vätgas
Antisladdsystem
Antispinn
Backkamera
Elhiss bak
Elinfällbara backspeglar
Elstol förarplats
GPS
Klimatanläggning
Nyckellöst startsystem
Radio
Sätesvärme bak
Urkopplingsbar passagerarairbag
Alkolås
AUX-ingång
Bluetooth
Elhiss fram
Elspeglar
Fjärrlås
Isofix bak
Motorvärmare
Parkeringssensorer bak
Stolsvärme fram
USB-ingång
Dela
7265314
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.