“Denna ZS EV är en elbil som erbjuder en tyst och smidig körupplevelse med modern teknik och självsäker komfort. Den kombinerar rymlig känsla med stilren design och smart funktionalitet som gör varje resa både inspirerande och trivsam. Bilen behöver inte besiktas förrän maj nästa år.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna MG ZS har följande förutsättningar:
2023
Modellår
4 599 mil
Miltal
Kommentar
Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Bilen är inte provkörd p.g.a. fel däck för årstiden samt för litet mönsterdjup
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
2 däck på bilen har för litet mönsterdjup, Flertal repor, Karosskada vänster framdörr och bakdörr
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Upphängning, insynsskydd trasigt
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Sommardäck
(Monterade)
0 mm
3 mm
0 mm
3 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Luxury Helläder Panorama
AC
Adaptiv farthållare
Antisladdsystem
Assistanssystem
Auto hold
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Dödavinkelvarnare
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara speglar
Elspeglar
Elstol förarplats
Farthållare
Filbytesvarnare
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Panoramatak
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Regnsensor
Smartphone integration
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Öppningsbart panoramatak
360 kamera
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267265
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.