“En lågmilad Fiat Scudo från 2015 med dieselmotor.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Fiat Scudo har följande förutsättningar:
2015
Modellår
8 232 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Avgasfäste på bakre ljudämpare trasig så dämparen hänger löst. Oljeläckage motor. Mindre oljud motor
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Vibrerar vid inbromsning
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Fjärrlås, ena nyckelns fjärrlås ur funktion. Stolsvärme förarplats, ur funktion. Ena skyltbelysningen ur funktion. Missljud framvagn ej lokaliserat. Positionsljus vänster fram ur funktion. Styrled vänster glapp. Motorplast undre sprucken. Servicelampa lyser. Panel till bränslevärmare skadad samt lös. Bränslevärmare ur funktion. Fjärrnyckel skadad samt ur funktion. Bakgrundsbelysning på klimatpanel delvis ur funktion. Radioantenn på taket är lös, det läcker in vatten och droppar ifrån takkonsol ovanför växelspak vid körning
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Flertal lackskador, stenskott, dörruppslag och repor, Fåtal rostangrepp. Bilen är matt i lacken, Spår efter tidigare dekor. Innerskärm höger fram skadad. Höger skjutdörr svår att stänga
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Dålig lukt i bilen. Spår av mögel. Hål i klädsel förarstol. Plastpanel i innertak lös. Ratt sliten. Hål i gummimatta vänster fram
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
9 mm
8 mm
9 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
8 mm
9 mm
8 mm
9 mm
16" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Stolsvärme fram
AC
Dela
7265634
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.