Fiat 500

1.2, Lounge Panorama Reparationsobjekt
2014/7 441 mil/Bensin/Manuell
ThinWarningIcon

Reparationsobjekt

InfoIcon
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
500 kr
Pris i bilhandeln65 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

22 maj, 10:26

Höjdpunkter

Denna Fiat 500 har manuell växellåda och utrustning som panoramatak, AC, klimatanläggning och motorvärmare. OBS! På grund av bilens trafikfarliga bromsar har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljs som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen.

WarningIcon

Reparationsobjekt

Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:

  • Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.

  • Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.

Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Fiat 500 har följande förutsättningar:

2014

Modellår

7 441 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Motorlampan lyser. Motorlampa tänds under färd, misständningar, bil blir orkeslös. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs 2026-05-30 Brister: 2 FÄRDBROMS BROMSKRAFTFÖRDELNING (1.2.1) FÖRSTA AXELN PÅ FORDONET BROMSVERKAN OJÄMN 2 FELINDIKATOR MOTORELEKTRONIK (8.2.1.1) VARNAR FÖR FEL I SYSTEMET 2 FÄRDBROMS BROMSSKIVA (1.1.14) FRAM, BÅDA SIDOR INRE SKADAD 2 OMBORDDIAGNOSSYSTEM (8.2.1.1) FELKOD(ER) IDENTIFIERAD 2 HALVLJUS (4.1.1) FRAM VÄNSTER INSTÄLLNING FELAKTIG/BLÄNDANDE Anmärkningar: 2X HALVLJUS (4.1.1) FRAM HÖGER LJUSBILD FELAKTIG (DIFFUS

Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.

BreaksIcon

Bromsar

AlertIcon

Åtgärd krävs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsskivor och belägg fram behöver bytas, medför trafikfara

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Servicelampa lyser. Backsensor ur funktion, Stötdämpare bak höger oljeläckageDörrhandtag höger sida trasigt, Vänster framdörr går ej att öppna utifrån

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Stenskott i vindruta. Bakljus kondens. Flertal rostangrepp, lackskador, bucklor, stenskott och repor, Rostigt underrede

Stenskott i front och något sliten vindruta är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken. Klädsel skadad höger fram

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

2st extradäck har punktering, Däckpar extradäck, snedslitna. Torrsprickor i 2 extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    14" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    3 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    15" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Lounge Panorama Reparationsobjekt

  • Motorvärmare

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare5
  • RegistreringsnummerBSN810
  • Modellår2014
  • Tillverkningsmånadapril 2014
  • Mätarställning7 441 mil

Teknisk data

  • ChassinummerZFA3120000J184179
  • Motoreffekt (bensin)69 hk (51 kW)
  • Maxlastvikt340 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)5,1 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)119 g/km

Om bilen har funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan de sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Arboga

Besiktningsgatan 2, 73248 Arboga

Vad kostar transporten?

Priset beräknas utifrån privatperson.

  • BackToTopIcon
    ContactIconKontakt