Såld
Testad
Budgivning avslutad
“Tänk dig att åka i en Fiat 500 1.2 som bjuder på en charmig och lättkörd körupplevelse med trevlig utrustning som Bluetooth, panoramatak och klimatanläggning. Bilen är besiktigad till maj 2027. En smidig och omtyckt småbil som passar dig som vill ha något enkelt, bekvämt och kul i vardagen.”
Testad-sortimentet är ett brett utbud av begagnade bilar som beroende på sin ålder och miltal kan kräva både visst underhåll och service samt eventuella reparationer. Alla fordon är dock unika med just sin historik så det är viktigt att läsa beskrivning och eventuella kommentarer i vårat test för att förstå skicket.
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Fiat 500 har följande förutsättningar:
2008
Modellår
7 315 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Missljud vid inbromsning. Vibrerar vid inbromsning
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Fjärrlås fungerar ej. Avgassystem, flexrör skadat/fransar. Styrled höger/vänster yttre, glapp. Missljud hjullager fram, Missljud framvagn, Hjulvibrationer
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Flertal lackskador, stenskott, dörruppslag och repor, Spår efter tidigare utrustning utvändigt. Fåtal rostangrepp, Spår efter tidigare dekor
Stenskott i front och något sliten vindruta är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Flertal fläckar. Några märken och repor. Backspegeln är sliten
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Torrsprickor i 4 däck, Fälgar på bilen kantstötta. Däckpar bak, snedslitna. Torrsprickor i 2 extradäck, Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Sommardäck
(Monterade)
5 mm
4 mm
5 mm
4 mm
15" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Odubbade vinterdäck
5 mm
6 mm
5 mm
6 mm
15" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Lounge Panorama
Antispinn
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Isofix bak
Klimatanläggning
Panoramatak
Radio
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Antisladdsystem
Om bilen har funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan de sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7273883
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.