Dodge RAM

1500 5.7 4WD, Laramie Reparationsobjekt
2018/10 455 mil/Bensin/Automat
WarningIcon

Reparationsobjekt

InfoIcon
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
50 500 kr
Med billån från430 kr / mån
Pris i bilhandeln400 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

30 jan, 10:33

Höjdpunkter

Dodge RAM 1500 Laramie, välutrustad med bland annat taklucka, backkamera, nyckellöst startsystem, dragkrok och fyrhjulsdrift. OBS! Bilen har körförbud och på grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljes som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen. Ingen utrustning kan förväntas fungera.

WarningIcon

Reparationsobjekt

Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:

  • Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.

  • Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.

Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Dodge RAM har följande förutsättningar:

2018

Modellår

10 455 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Bilbatteri är dåligt. Motor startar med booster, men det finns el-fel, varningslampor mm blinkar, går ej att köra bilen. Bilen säljs som reparationsobjekt

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

AlertIcon

Åtgärd krävs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsskivor rostskadade, bör bytas

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

På grund av bilens brister så har inte utrustning och funktioner kunnat testas. Spricka vindruta utanför synfält. Dimljus höger fram skada. Däcktrycksövervakningslampa lyser

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Karosskada höger sidospegel, Bakljus höger, repa. Spår efter tidigare dekor

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inredningsdetalj fram saknas. Klädsel skadad fram vänster

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Sommardäck

    (Monterade)

    5 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    20" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Laramie Reparationsobjekt

  • Nyckelfri upplåsning av dörrar

  • Taklucka

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare4
  • RegistreringsnummerZKJ945
  • KörförbudJa
  • Modellår2018
  • Mätarställning10 455 mil

Teknisk data

  • Chassinummer1C6RR7NT0JS135419
  • Motoreffekt (bensin)401 hk (295 kW)
  • Maxlastvikt655 kg
  • CO2-utsläpp (bensin)317 g/km
  • Tjänstevikt2 745 kg

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Svedala

Adress:

Svetsaregatan 2

23351 Svedala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt