Reparationsobjekt
“Dodge RAM 1500 Laramie, välutrustad med bland annat taklucka, backkamera, nyckellöst startsystem, dragkrok och fyrhjulsdrift. OBS! Bilen har körförbud och på grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljes som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen. Ingen utrustning kan förväntas fungera.”
Reparationsobjekt
Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:
Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.
Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.
Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Dodge RAM har följande förutsättningar:
2018
Modellår
10 455 mil
Miltal
Drivlina
Reparationsobjekt
Kommentar
Bilbatteri är dåligt. Motor startar med booster, men det finns el-fel, varningslampor mm blinkar, går ej att köra bilen. Bilen säljs som reparationsobjekt
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Bromsskivor rostskadade, bör bytas
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Reparationsobjekt
Kommentar
På grund av bilens brister så har inte utrustning och funktioner kunnat testas. Spricka vindruta utanför synfält. Dimljus höger fram skada. Däcktrycksövervakningslampa lyser
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Karosskada höger sidospegel, Bakljus höger, repa. Spår efter tidigare dekor
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Inredningsdetalj fram saknas. Klädsel skadad fram vänster
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Sommardäck
(Monterade)
5 mm
5 mm
5 mm
5 mm
20" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Laramie Reparationsobjekt
Antisladdsystem
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
Elstol förarplats
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol passagerarplat
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Isofix bak
Klimatanläggning
Nyckelfri upplåsning av dörrar
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Rattvärme
Regnsensor
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Taklucka
USB-ingång
Xenon-ljus
4WD
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266758
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.