“Dodge RAM Pickup med stark motor på 401hk. Välutrustad med bland annat taklucka, GPS, backkamera, dragkrok och fyrhjulsdrift. Nybesiktigad till 2027-03-31 och lämnar ett mycket gott intryck.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Dodge RAM har följande förutsättningar:
2019
Modellår
5 876 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Bromsar bak anliggande
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Saknar nyckel till låset på flakkåpan. Nytt batteri. Nybesiktad. Underredsbehandlad
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Bättre än normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta utanför synfält. Välskött
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Bättre än normalt skick
Kommentar
Repiga inredningsdetaljer bagageutrymme. Nybilskänsla
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
20" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
7 mm
6 mm
7 mm
20" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
LEER Flakkåpa, Taklucka
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
Backkamera
Bluetooth
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Elstol förarplats
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Radio
Rattvärme
Smartphone integration
Stolsvärme fram
Taklucka
USB-ingång
4WD
Dela
7266655
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.