“BYD Han AWD 85kWh 2022 Executive är en lyxig och kraftfull el-sedan med fyrhjulsdrift som ger trygg och stabil körning i alla väder. Den stora 85 kWh-batterikapaciteten ger lång räckvidd på el och tillsammans med kraftfull drivlina levererar den både snabb acceleration och låg driftkostnad. Komfortabel interiör, avancerad teknik och elegant design gör den perfekt för både vardag och längre resor.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna BYD Han har följande förutsättningar:
2022
Modellår
2 505 mil
Miltal
Kvdbils batteritest
Kommentar
Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Sänkt med Coilovers. ARP kolfibervinge. Styling-paket med frontspoiler, bakdiffusor och sidokjolar. Flertal orginaldelar medföljer
Tekniken fungerar fullt ut.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Mindre buckla motorhuv. Dåligt omlackerad på flertalet delar
Fåtal stenskott och enstaka dörruppslag är normalt.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Skav och små repor vid insteg samt enstaka repor på ratt, panel eller säten är normalt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Repor på fälgar förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
19" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
19" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Executive 360 Head-up
4WD
Antisladdsystem
Assistanssystem
Auto hold
Autobroms
Bluetooth
Dödavinkelvarnare
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol passagerarplat
Farthållare
Filbytesvarnare
Fjärrlås
GPS
Head-up display
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Rattvärme
Regnsensor
Stolsvärme fram
USB-ingång
Ventilerade framsäten
Öppningsbart panoramatak
360 kamera
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7265922
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.