“En Peugeot 207 halvkombi från 2007 med automat och bensinmotor. Standardutrustad. Besiktigad till 2026-05-31.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Peugeot 207 har följande förutsättningar:
2007
Modellår
4 335 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Motorlampan lyser. Motor går ojämt. Bilbatteri är dåligt. Oljeläckage. Motor misständer under körning. Luktar bränd olja utvändigt när motor blir varm, oljeläckage hamnar på avgassystem
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Bromsskivor fram rostskadade, bör bytas, Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Antisladdsystem, ur funktion. Antispinn, ur funktion. Antispinnlampan lyser. AC ur funktion. Hjulvibrationer. Avgassystem bristfällig fastsättning. Drivknutsdamask vänster fram skadad. Drivknutsdamask höger fram skadad. Strålkastare vänster kondens. Strålkastarglas vänster, matt. Strålkastare höger kondens. Strålkastarglas höger, matt
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Vindruta sliten. Flertal stenskott, dörruppslag, bucklor och repor, Flertal lackskador, Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Nyansskillnad i lack förekommer
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel smutsig fram. Klädsel smutsig fram.Insynsskydd medföljer ej
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Sommardäck
(Monterade)
5 mm
7 mm
6 mm
7 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antispinn
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Fjärrlås
Isofix bak
Klimatanläggning
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
Antisladdsystem
Dela
7254779
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.