Peugeot 207

1.6 VTi 5dr
2007/4 335 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
9 500 kr
Pris i bilhandeln45 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

9 jan, 09:21

Höjdpunkter

En Peugeot 207 halvkombi från 2007 med automat och bensinmotor. Standardutrustad. Besiktigad till 2026-05-31.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Peugeot 207 har följande förutsättningar:

2007

Modellår

4 335 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Motorlampan lyser. Motor går ojämt. Bilbatteri är dåligt. Oljeläckage. Motor misständer under körning. Luktar bränd olja utvändigt när motor blir varm, oljeläckage hamnar på avgassystem

Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsskivor fram rostskadade, bör bytas, Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Antisladdsystem, ur funktion. Antispinn, ur funktion. Antispinnlampan lyser. AC ur funktion. Hjulvibrationer. Avgassystem bristfällig fastsättning. Drivknutsdamask vänster fram skadad. Drivknutsdamask höger fram skadad. Strålkastare vänster kondens. Strålkastarglas vänster, matt. Strålkastare höger kondens. Strålkastarglas höger, matt

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Vindruta sliten. Flertal stenskott, dörruppslag, bucklor och repor, Flertal lackskador, Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Nyansskillnad i lack förekommer

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Klädsel smutsig fram. Klädsel smutsig fram.Insynsskydd medföljer ej

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Sommardäck

    (Monterade)

    5 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    16" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare8
  • RegistreringsnummerFSG206
  • Modellår2007
  • Tillverkningsmånadmaj 2007
  • Mätarställning4 335 mil

Teknisk data

  • ChassinummerVF3WC5FWF33872667
  • Motoreffekt (bensin)120 hk (88 kW)
  • Maxlastvikt390 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)7,0 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)167 g/km

Kvdbils anläggning

Svedala

Adress:

Svetsaregatan 2

23351 Svedala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt