“Citroën C5 halvkombi med stark motor på 207hk. Utrustad med bl.a. luftfjädring och dragkrok. Nybesiktigad och behöver inte besiktigas förrän februari 2027. Detta är en sliten bil med väsentliga tekniska anmärkningar. Vi uppmanar dig att noga läsa igenom såväl tekniska som visuella anmärkningar och studera de anmärkningsbilder som finns.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Citroën C5 har följande förutsättningar:
2006
Modellår
18 465 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljeläckage. Växellådan växlar inte sporadiskt, motorn fastnar på 3500 varv. Missljud och vibrationer vid svängning, misstanke om defekt differential
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Vibrerar vid inbromsning
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Positionsljus vänster fram ur funktion. Strålkastarspolning ur funktion. Ratt står snett. Styrled vänster yttre, glapp. Resultatet på besiktningen: 2X godkänd 2025-12-10 - med anmärkning Brister: 2X KÖRRIKTNINGSVISARE (4.4) BAK, BÅDA SIDOR FEL FÄRG 2X POSITIONSLYKTA (4.2) FRAM VÄNSTER UR FUNKTION
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Dålig linjepassning. Kaross, några saknade/skadade plastdetaljer
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Solskydd belysning ur funkion
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Däckpar fram, snedslitna
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Sommardäck
(Monterade)
3 mm
5 mm
3 mm
5 mm
16" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Bluetooth
CD-Stereo
Elspeglar
Farthållare
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Elhiss bak
Elhiss fram
Elstol passagerarplat
Kurvljus
Antispinn
Antisladdsystem
AUX-ingång
Elinfällbara backspeglar
Elstol förarplats
Fastmonterad dragkrok
Klimatanläggning
Luftfjädring
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Dela
7264688
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.