Fiat Tipo

1.4 Kombi, Nybesiktigad
2019/9 865 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
46 500 kr
Med billĂĄn frĂĄn397 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln90 000 kr
Reservationspris uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

9 jan, 09:27

Höjdpunkter

“Denna Tipo Kombi är en lättkörd och praktisk bil med rymligt lastutrymme som gör vardagens ärenden enklare. Den kombinerar enkel komfort med smart funktionalitet och stilren design som gör varje resa både bekväm och trivsam. Nybesiktigad utan anmärkning 2025-12-30.”

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Fiat Tipo har följande förutsättningar:

2019

ModellĂĄr

9 865 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Start/Stop ur funktion, Torkarblad utslitna fram

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Golvmattor bak saknas

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    5 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    16" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    3 mmCheckFilledIcon

    3 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    16" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Nybesiktigad

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare4
  • RegistreringsnummerABK62J
  • ModellĂĄr2019
  • TillverkningsmĂĄnadjuli 2019
  • Mätarställning9 865 mil

Teknisk data

  • ChassinummerZFA35600006P10922
  • Motoreffekt (bensin)95 hk (70 kW)
  • Maxlastvikt436 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)5,8 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)132 g/km

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt