“Ford Fiesta 1.25 2010 är en lättkörd och ekonomisk småbil som passar perfekt för vardagspendling och stadskörning. Med låg förbrukning, smidig hantering och praktisk storlek blir den enkel att parkera och köra i trånga miljöer. Rymlig kupé för sin klass och bra komfort gör varje tur bekväm. En pålitlig och funktionell bil för dig som vill ha enkelhet och effektivitet.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ford Fiesta har följande förutsättningar:
2010
Modellår
8 383 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Motorskydd saknas. Isoleringsmatta under huv saknas. Växellåda oljeläckage
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Baklucka går ej att öppna med knapp. Fungerar att öppna med nyckel. Radio, ur funktion. Missljud bakvagn ej lokaliserat
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Flertal lackskador, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Repa tak
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel ytligt slitage fram vänster. Tätningslister skadade
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
9 mm
9 mm
9 mm
9 mm
14" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
15" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Tend AC Lågmil
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
CD-Stereo
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Fjärrlås
Isofix bak
Parkeringssensorer bak
Radio
Stolsvärme fram
AC
Dela
7266065
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.