“Volkswagen Polo 1.4 2010 är en pålitlig och lättkörd småbil med låg förbrukning och praktisk flexibilitet för vardagspendling och stadstrafik. Rymlig kupé för sin storlek och smarta förvaringslösningar gör den funktionell för både jobb och fritid. Stabil körupplevelse och enkel hantering kombineras med bra komfort, vilket gör den till ett tryggt och ekonomiskt val.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Volkswagen Polo har följande förutsättningar:
2010
Modellår
7 577 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Nyckelämne saknas. Fjärrlås, ena nyckelns fjärrlås ur funktion. Motorvärmaruttag skadat. Avgassystem, flexrör skadat/fransar. Missljud framvagn ej lokaliserat. En nyckel trasig en nyckel o kodad
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Antennspröt saknas. Fåtal rostangrepp, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Några lösa/skadade inredningsdetaljer
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Centrumkåpa saknas
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
14" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
AC Motorvärmare Lågmil
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
CD-Stereo
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
Isofix bak
Motorvärmare
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
AC
Dela
7264367
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.