DS DS7 Crossback

DS7 Crossback PureTech, Performance Line
2022/8 505 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
125 500 kr
Med billån från1 069 kr / mån
Pris i bilhandeln230 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

29 jan, 09:41

Höjdpunkter

En DS7 Crossback SUV med stark bensinmotor på 181hk erbjuder en bekväm och kraftfull körupplevelse med hög komfort och stabilitet. Den rymliga och eleganta SUV-designen ger gott om plats för både förare och passagerare samt ett generöst lastutrymme. Rikligt utrustad med bland annat GPS och backkamera för ökad funktionalitet och säkerhet i vardagen. En mångsidig och stilfull SUV som kombinerar prestanda, komfort och modern teknik.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna DS DS7 Crossback har följande förutsättningar:

2022

Modellår

8 505 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs 2026-02-21 Brister: 2 FÄRDBROMS BROMSBELÄGG (1.1.13) BAK HÖGER UTSLITNA 2 VINDRUTESPOLARE (3.5) UR FUNKTION Anmärkningar: 2X VINDRUTA (3.2) SKADAD-SPRICKA

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsbelägg bak behöver bytas, Missljud vid inbromsning

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Elinfällbar spegel höger, ur funktion. Höger elspegel ur funktion. Servicelampa lyser. Spricka vindruta utanför synfält

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta i synfält. Flertal repor, Vänster bakljus kondens. Höger stötfångarhörn är omlackerad med dåligt underarbete

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken. Några lösa/skadade inredningsdetaljer

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    19" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Performance Line

  • Smartphone integration

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerMHK01S
  • Modellår2022
  • Tillverkningsmånadseptember 2022
  • Mätarställning8 505 mil

Teknisk data

  • ChassinummerVR1J45GFUNY596649
  • Motoreffekt (bensin)181 hk (133 kW)
  • Maxlastvikt455 kg
  • Nästa besiktning senast2026-01-31
  • Tjänstevikt1 595 kg

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt